Време

Денеска облачно и студено, од утре пораст на дневните температури

Временската прогноза за денеска е умерено облачно со слаб до умерен североисточен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат Скопје 5 Целзиусови степени, Маврово -5, Охрид 3, Битола 2, Кавадарци 6, Крива Паланка 2, Берово 1, Дојран 7 степени.

Утре времето ќе биде потопло - сончево и потопло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 9, Маврово -1, Охрод 6, Прилеп 7, Кавадарци 10, Крива Паланка 7, Берово 6, Дојран 13.

 

 

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе