Денеска обилни врнежи, на југот и до 50 л/м2

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со обилни врнежи од дожд. Врнежите на некои места во земјава, главно во јужниот дел на земјава ќе достигнат и до 50 литри на квадратен метар.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 10 до 22 Целзиусови степени.

За наредните денови се најавува невреме, со дожд и силен ветер. Така ќе биде сѐ до сабота кога се очекува стабилизирање на времето и пораст на температурите.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе