Време

Денеска и викендов - сончево и топло

Денеска времето во Македнија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен североисточен ветер. УВ индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигна во Скопје 33 Целзиусови степени, Маврово 25, Охрид 28, Битола 31, Крива Паланка 30, Берово 29, Кавадарци 34, Дојран 35.

И за време на викендот времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност со услови за локална појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 25 до 36 степени. УВ индексот ќе биде 9.

Пост-ковид училиштето е иднината што ни се случува сега. За само еден миг, таа со себе ги донесе најголемите предзвици со кои се соочува човештвото на овој век.

повеќе

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе