Време

Денеска и утре сончево и топло, од вторник заладување

Временската прогноза за денеска е сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 21, Маврово 14, Охрод 18, Битола 19. Кавадарци 21, Крива Паланка 19, Берово 17, Дојран 23 Целзиусови степени.

И за утре прогнозата е сончево и топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот од запад облачноста ќе се зголемува. Дневните температури ќе бидат во Скопје 22, Крива Паланка 20, Берово 17, Кавадарци 22, Маврово 15, Охрид 18, Битола 20 и Дојран 23 степени.

Од вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи од дожд и ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе биде пониска за 5 до 8 степени (од 7 до 18 степени).

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе