Трагедија во Скопје

Бебе почина во населбата Шуто Оризари

Од Итната медицинска помош вчера утрото, во 07.20 часот во полицијата во скопската населба Шуто Оризари било пријавено дека во куќа на улицата „Гвадалахара“ имало починато бебе.

Како што соопшти МВР, полицајци излегле на местото, а лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство.

По наредба на јавен обвинител телото било предадено на обдукција која ќе треба да даде одговори за причините за смртта кај бебето. 

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе