Во Стојаково

„Анима мунди“ бара најстрога казна за насилникот што мачел и запалил куче

Насилникот од селото Стојаково во Богданци, кој измачувал, а потоа живо запалил куче, е пријавен во полиција, а Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ велат дека полицијата направила увид на местото каде што е најдено запаленото тело од кучето.

„Согласно со податоците што ги обезбедивме, знаеме кој е сторителот и бараме најстрого да одговара“, велат од „Анима мунди“.

За случајот се дозна од социјалните мрежи, кога жител на Стојаково јавно објави фотографии. Пред да биде запалено со бензин, маалското куче било измачувано и тепано со вила.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе