АМСМ: Сообраќајот на патот Делчево – Пехчево во прекин до локализирање на пожарите

АМСМ вечерва соопшти дека сообраќајот на регионалниот патен правец Р1302 Делчево – Пехчево ќе биде во прекин до локализирање на пожарите.

Со пожарите во регионите на Пехчево и Делчево се зафатени селата Мачево, Робово и Умлена, а како што полицијата информира попладнево, сообраќајот на регионалниот пат Делчево – Пехчево се одвива преку алтернативните патни правци Пехчево – Смојмирово – Бигла – Делчево и обратно. 

 

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе