Голем пожар

15 пожарникари со 7 возила се борат со огнот во Градски Парк во Скопје (ФОТО)

Петнаесет пожарникари со 7 противпожарни возила го гаснат пожарот што поладнево избувна во Градскиот Парк во Скопје. Според првичните информации, пожарот ги зафатил бараките на поранешниот суд за прекршоци во Градскиот Парк во близина на градскиот стадион и неколку кафулиња.

„На терен се екипите на Противпожарната единица. Пожарот е пријавен и испратени се 7 возила и 15 пожарникари. За сега немаме повеќе информации бидејќи пожарот е активен и на терен се работи. По завршување на интервеницјата ви можеле да споделиме повеќе детали со јавноста“, изјавија за МКД.мк од Противпожарната единица во Скопје. 

На терен е и полицијата, а дополнително ќе се утврдува од што настанал пожарот. 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе