Разно

Најстудено утрово било во Берово каде се измерени -8 Целзиусови степени. Во Крива Паланка се измерени -6 степени и во Маврово биле измерени -4. Најтопло утрово било Охрид, Претор, Битола, Гевгелија, Дојран, каде се измерени два степени и во Прилеп три степени целзиусови.

06 Декември 2019 - 09:10

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, по одделни котлини магливо и студено. Кон крајот на денот во западните, а во текот на ноќта и во останатите делови, ќе има локални врнежи од дожд.

06 Декември 2019 - 06:38

Здружението за екологија и унапредување на културата и спортот „Тритон" од Ростуше, во соработка со НВО Инфоцентар денеска ги мапираше дивите депонии во Долнореканскиот крај, во националниот парк Маврово, и со дрон сними дури 42 депонии.

05 Декември 2019 - 20:39

Секој одговорен сопственик треба да ги микрочипира домашните миленици, а нивното напуштање е казниво со закон. Ова се двете пораки кои од денеска по скопските улици ќе ги пренесува автобусот број „2“ како дел од кампањата за благосостојба на животните што ја спроведува Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

05 Декември 2019 - 13:58

Се случува егзодус на наслението од земјите од Западен Балкан, младите се иселуваат, општествата стареат. Демографските промени веќе не се мит, туку реалност. Причините за „бегањето“ на младите се економски, но на тоа влијае и постоечката корупција во државите. Кога Северна Македонија ќе стане членка на ЕУ, во првите неколку години сите „ќе избегаат“ надвор. Денес повеќе отколку во текот на првиот бран на мигрантската криза во 2016 година, мигрантите се искористуваат од страна на организирани криминални групи за нивни профити.

05 Декември 2019 - 13:52

Охридската Општа болница од денеска располага со современ Центар за рани интервенции и третман кај деца со нарушување од аутистичен спектар.

05 Декември 2019 - 13:33

Според статистичките податоци на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, брзото возење и понатаму останува доминантна причина за предизвикување на сообраќајни незгоди со фатални последици. Затоа од РСБСП апелираат да се возачите да ја намалат брзината на возење и да возат повнимателно.

05 Декември 2019 - 11:19

Триесетгодишниот доктор на науки Сретен Давидов кој е по потекло од Неготино, е добитник на Водовникова награда што ја доделува Фалултетот за електротехника при Универзитетот во Љубљана.

05 Декември 2019 - 10:29

Денеска времето ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. По одделни котлини магливо. Попладне облачноста ќе се намали.

05 Декември 2019 - 07:22

Во рамки на акцијата за пошумување под мотото „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж реката Брегалница-2019" во организација на Македонско еколошко друштво и како дел од Програмата за зачувување на природата денеска близу штипското село Софилари беа зададени 1.500 нови садници со топола и врба.

04 Декември 2019 - 15:19

Четиринаесет проценти од жените кои биле интервјуирани изјавиле дека биле жртви на физичко или сексуално насилство  на возраст над 15 години од страна на партнерот или друг маж од нивната блиска околина, три од 10 или 30 проценти изјавиле дека биле жртви на сексуално вознемирување во својот животен век, додека 10 проценти во последните 12 години.

04 Декември 2019 - 15:05

Младите волонтери од Црвен крст преку проект обезбедија дел од нафтата неопходна за функционирање  на Дневниот центар за лица со попреченост „Порака” Неготино.

04 Декември 2019 - 13:35

Повеќе од 180 милиони денари вложило Министерството за труд и социјална политика во реконструкција, доградба и изградба на детски градинки изминатите две години. За наредната година во Буџетот на Министерството се планирани нови 105 милиони денари за истата намена.

04 Декември 2019 - 13:20

По повод 3 декември, Светскиот ден на лицата со попреченост, во хотелот „Арка“ во Скопје се одржа трибина на тема „Унапредување на спречувањето и на сеопфатниот одговор во случаи на насилство и сексуална злоупотреба на лицата со попреченост, посебно на девојчињата и жените“.

04 Декември 2019 - 12:14

Водостојот на Дојранското и Преспанското Езеро е намален за по еден сантиметар во однос на вчера, додека нивото на Охридското Езеро е за исто толку повисоко од вчера, покажуваат мерењата направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

04 Декември 2019 - 12:06

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе