Разно

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ колективен договор за јавниот сектор беше прифатено дека линеарното зголемување на платите за најмалку 2.806 денари ќе се случи со ребалансот на буџетот, како што бевме убедувани од Владата, но за жал се покажува дека тоа било само купување на време и играње со судбината на 130 илјади работници во државата во време кога економската, енергетската криза и инфлацијата ги јадат работничките плати, се наведува во реакцијата од Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) во однос на ребалансот на Буџетот.

22 Мај 2022 - 12:37

На повеќе места особено во западните делови денеска и утре во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

22 Мај 2022 - 12:37

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне, претежно во западните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на краткотрајно невреме. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северозападен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 15, а максималната ќе достигне од 24 до 33 степени. УВ индексот ќе биде 7, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

22 Мај 2022 - 08:23

Десет лица се повредени во пожарот што попладнево избувна во хотелот „Буши" во Скопје и со возила на Итната медицинска помош се однесени во Градската општа болница „8 Септември" како и на Клиниката за токсикологија, изјави раководителката на Итната медицинска помош (ИМП), Милица Бубало.

21 Мај 2022 - 19:58

И Македонците и Србите навалија викендов во Грција.

21 Мај 2022 - 10:45

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб променлив ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10, а максималната ќе достигне од 26 до 33 степени. Во Скопје сончево со слаб северозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне 31 степен.

21 Мај 2022 - 08:21

Делегација на Српската православна црква предводена од српскиот патријарх г. г. Порфириј на 23 и 24 мај ќе биде гостин на МПЦ-ОА.

20 Мај 2022 - 17:41

Со авионско фрлање вакцинални мамки од аеродромите во Скопје и Штип, со техничка и финансиска поддршка од Европската Унија, Агенцијата за храна и ветеринарство ја спроведува пролетната кампања за вакцинација на лисиците против беснило.

20 Мај 2022 - 16:53

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ) информира дека со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на нашата Македонска православна црква – Охридска архиепископија и интеракцијата со сестринските помесни православни цркви и ги подржува мудрите чекори во понатамошната црковна дипломатија. 

20 Мај 2022 - 12:02

Во пресрет на матурските прослави, РСБСП апелира до матурантите за време на овие прослави да не управуваат моторно возило без возачка дозвола или под дејство на алкохол. РСБСП секоја година редовно повикува на совесност и одговорност на матурантите и на нивните родители, а укажува на сериозноста на можните последици од сообраќајни инциденти!", „Покажи ја матурата на дело!", „На матурска прослава, без автомобил!" се пораките кои изминатите години Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата ги упатува до матурантите и нивните родители.

20 Мај 2022 - 10:49

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност, наутро посвежо, преку денот топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 10, а максималната ќе достигне од 22 до 29 Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 8.

20 Мај 2022 - 05:50

Националниот ден на Власите, 23 мај (понеделник), е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

19 Мај 2022 - 15:10

Пациенти болни од рак се оставени без терапија. Владата и министерот за здравство загрозуваат десетици животи. 90 пациенти на кои им е потребна биолошка терапија за колоректален, оваријален и цервикален карцином цел месец не можат да ја примат потребната терапија, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

19 Мај 2022 - 08:24

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Поради разведрувањето утринските температури ќе бидат ниски за овој период од годината. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 19 до 26 Целзиусови степени.

19 Мај 2022 - 06:32

Почина новинарот Киро Герасимов од Кочани. Повеќе од три децении Герасимов беше дописник на Македонската радио-телевизија и зад себе остави бројни записи за локалните и за регионалните општествено-политички случувања. Беше и поет, есеист и хроничар на Кочани и на источниот регион. Имаше 72 години.

18 Мај 2022 - 09:50

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе