Време

Продолжува сончевото и топло време

Времето денеска ќе биде претежно сончево и потопло со слаб северозападен ветер.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 24 Целзиусови степени, Крива Паланка 21, Маврово 17, Охрид 21, Битола23, Кавадарци 25, Берово 19, Гевгелија 27...

И утре времето ќе биде сончево со умерен северен ветер и температури од 20 до 27 степени.  

Во сабота повремено ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура благо ќе опадне, но од недела повторно ќе биде во пораст.

И наредната седмица се очекуваат натпросечни дневни температури за овој период од годината.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе