Правата на помалиот

Членовите на групата „Поддршка за онлајн настава“ по повеќе месчениот притисок врз учениците со низата дојави за поставени бомби во основните и средните училишта во Македонија, бараат од понеделник образовниот процес да продолжи со настававод далечина без исклучок.

17 Декември 2022 - 07:37

Граѓаните на Македонија, Израел, Турција и Србија кои доаѓаат во Бугарија од четврток мора да имаат и зелен сертификат и негативен ПЦР тест. Тоа е наредба од бугарската министерка за здравство Асена Шербезова.

18 Јануари 2022 - 08:12

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебната година за основните и средните училишта да се одложи, односно наставата со физичко присуство да продолжи на 1 февруари, согласно заклучокот од Главниот координативен кризен ковид-19 штаб и согласно епидемиолошките информации дека земјата се наоѓа во пик на заразата.

17 Јануари 2022 - 23:07

Првата детска амбасада во светот Меѓаши, на денешната онлајн прес-конференција  им го отстапи просторот на децата самите да проговорат и да го одбележат нивниот ден – 20 ноември, Светскиот ден на детето. Учествуваа Едина Мифтароска (13 години), Шејдија Незири (12) и Агнеса Чела (13) од Дебар, Евгенија Џабирска (14), Клара Костадиновска (14), Магдалена Петровска (14), Кристина Василевска (14) Лаура Атансова (13) и Јована Дончева (13) од Виница, Матеа Ефтимовска (13), Антонија Теовска (13), Дина Тахир Богатиновска (14), Стефанија Петковска (13) и Даријан Блажевски (12) од Скопје.

20 Ноември 2021 - 16:19

Васко Ковачевски е причината заради која поскапува струјата во Македонија. Ковачевски е виновен за високите сметки за струја. Тој катастрофално управува со АД ЕЛЕМ. Ковачевски успеа да потроши банкарски депозит на компанијата во вистина од 1 милијарда 500 милиони денари, и каса полна со над 400 милиони денари, состојба во која ја остави АД ЕЛЕМ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, соопшти партијата.

04 Јуни 2021 - 13:59

Премиерот Заев ја посети народната кујна во Шуто Оризари која приготвува до 380 оброци дневно за сиромашните и според него, треба да биде пример за други општини за одговорно однесување.

02 Март 2021 - 13:52

Гледам од Министерството за здравство бараат извинување од мене и од колегата Антонијо Милошоски што сме објавиле изјава на српската премиерка Брнабиќ, која во една реченица ја осуети цела Влада. Таа изјави: „Во Македонија добиле вакцини, ама не се регистрирани и практично се врши илегална вакцинација“. Јас немам намера да се извинам, се вели во реакцијата на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

23 Јануари 2021 - 23:32

Еден пратеник од владејачкото мнозинство е позитивен на коронавирус, а уште еден е тестиран и за него се чекаат резултати. Се работи за пратеникот од редовите на СДСМ, Дарко Каевски кој на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен. 

18 Јануари 2021 - 15:42

Без интервенција во преамбулата на Уставот, не може ефикасно да се практикува ниту концептот „едно општество за сите".

09 Јуни 2019 - 08:18

Во рамките на проектот „Правата на помалиот" денеска во „Јавна соба" се одржа трибина на тема „Интеграцијата на помалите етнички заедници во македонското општество". На трибината на иста маса седнаа петставници на помалите етнички заедници и нивни политички претставници, се разговара за проблемите и достигнувањата во изградбата на заедништвото во македонското општество.

06 Јуни 2019 - 15:20

Заедницата на балканските Египќани денес за жал се соочува со дискриминација и општествена исклученост и има потешкотии во остварување на своите права.

05 Јуни 2019 - 09:00

Кога пред четириесетина години неколку македонски граѓани рекоа дека се Египќани, дека не се Роми, Албанци ниту Турци..., дека имаат свој посебен идентитет и дека е време оваа држава да почне да се грижи и за нив, реакцијата беше - од каде па сега ова? Но тие формираа здружение и, упорни во својата мисија, влегоа во онаа приказна за борба за човекови права, за малцински права, за грижа од државата. Денеска, еден од нив веќе е пратеник во македонското Собрание, каде што наскоро треба да се донесе и закон во кој и Египќаните ќе добијат свој национален празник.

03 Јуни 2019 - 08:41

Македонија како мултиетничка и мултикултурна земја може да опстане само доколку во неа опстанат и продолжат да живеат помалубројните етнички заедници. Без исклучок сите помалубројни заедници, Република Северна Македонија ја гледаат како своја земја. Во сите нив постои доста различно емотивно чувство за љубовта кон оваа држава. Особено во етничко мешаните средини соживотот меѓу заедниците е на многу високо ниво, вели во интервју за МКД.мк, Илхан Рахман, директорот на Агенцијата за остварување на правата на етничките заедници.

01 Јуни 2019 - 07:13

Освен во образованието, нема значително подобрување на состојбата на Ромите во областа на здравството, домувањето и вработувањето. Неоспорен е фактот дека дел од ромската заедница сè уште живее далеку од достоинствено, односно со нееднаква стартна позиција што понатаму се отсликува во сите сфери од живеењето.

20 Мај 2019 - 11:08

Србите како малцински етникум во земјава се соочуваат со низа проблеми и предизвици. Но, и покрај тоа дел од нив се цврсто обединети во намерата да ги усогласат и остварат своите интереси и да го зачуваат националниот и културниот идентитет, а за посебно внимание е нивното грижливо и неуморно гаење на културните, историските и духовните вредности тука на македонското поднебје.

18 Мај 2019 - 08:21

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе