Пожар во Тетово, во куќа загинаа 4 малолетни деца и нивната мајка

Според првичните неофицијални информации во Тетово утрово во пожар во куќа во Горна чаршија загинале четири малолетни деца и нивната мајка.

Од МВР засега информираат само дека на лице место е јавен обвинител и увидна екипа и дека наскоро ќе имаат и официјална информација.

Пожарот избувнал утрово, бил зафатен покривот и горниот кат од двокатна куќа. Во горниот кат спиеле децата и мајката, снаа на сопственикот на куќата. Децата и мајката спиеле и не успеале да избегаат од запалениот дел од куќата.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе