Политика

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со сопругата Елена Ковачевска, присуствуваше на свечениот прием за претседателите на држави и влади, организиран од претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден. Приемот во организација на претседателот Бајден, се одржа во рамки на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации.

22 Септември 2022 - 21:07

„Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ, со прифаќање на собраниските Заклучоци" – со ова мислиме дека практично е невозможно формално-правно да се одбие иницијативата, рече претседателот на Левица, Димитар Апасиев, соопштувајќи како неговата партија ќе го формулира прашањето за референдум што го иницираат откако иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ беше одбиена од претседателот на Собранието Талат Џафери.

22 Септември 2022 - 20:08

Нема сомневање дека македонскиот јазик е литературен, а не дијалект, а историјата на македонскиот јазик не почнува со Коминтерната. На оние кои тврдат дека македонскиот јазик е вештачки мора да им се каже дека и бугарскиот јазик е вештачка конструкција и е создаден во XIX век, тврди Александар Ќосев, историчар по култура и литературен научник, професор на софискиот универзитет „Св. Климент Охридски” во изјавата за БГНЕС.

22 Септември 2022 - 19:34

Денеска премиерот Димитар Ковачевски во Њујорк имаше билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Азербејџан, Џејхун Бајрамов. Тема на разговор на состанокот беше енергетската криза и можностите за соработка во делот на обезбедување на енергенси и можноста за приклучување на гасоводната мрежа.

22 Септември 2022 - 18:44

Според шефот на државата Стево Пендаровски, повикот на рускиот претседател Владимир Путин за дополнителна мобилизација во Русија, може да ги влоши состојбите во Украина, но и во целиот свет.

22 Септември 2022 - 16:20

„Во нашите домови, на работното место, во јавноста и на социјалните медиуми мораме да ја вратиме пристојноста во комуницирањето и да ја мериме тежината на нашите зборови. Или, како што вели народната мудрост, зборот коски нема, ама коски крши. За жал, токму во интернет просторот каде што не постојат физички бариери сè помасовни се примерите на омаловажување, напади без основ, клевети каде што, наместо за комуникација меѓу нас, зборовите служат како инструмент за напади и дисквалификација“, рече претседателот на Македонија Стево Пендаровски.

22 Септември 2022 - 15:32

Бугарија посегнува по сѐ македонско, што е нечуено, А, со оглед на тоа дека САД и ЕУ не успеаја да ја стават Бугарија на исто ниво со Македонија, како што беше со Грција, и ѝ овозможија да ја зачува нејзината предност, Македонија треба да бара од САД, особено од Франција, но и од Германија, па и од Велика Британија, афирмација на македонскиот идентитет, цврсто признавање на македонскиот народ, македонскиот јазик, па и на аспекти од македонската историја, и тие можат да го направат тоа. Ова го нагласи Едвард Џозеф, политички аналитичар, познавач на состојбите на Балканот.

22 Септември 2022 - 14:35

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на денешната собраниска седница информира дека утре и во понеделник ќе се спроведе техничка контрола на ИТ инфраструктурата на Собранието, со оглед на трендот на можни кибер напади. Тој наведе дека превентивно експерти ќе вршат проверка на ИТ системот. 

22 Септември 2022 - 14:10

Безбедноста претставува сериозен предизвик поради случувањата со инвазијата на Русија врз Украина,  во моментов немаме индикации за влошување на безбедноста, а  службите работат во полн капацитет во однос на заштитата на територијалниот интегритет, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски како одговор на новинарско прашање. Според него, НАТО ни ја гарантира безбедноста.

22 Септември 2022 - 12:41

Руската агресија врз Украина ни докажа дека, за жал, мирот не е загарантиран и не е даден еднаш засекогаш и дека меѓународниот поредок заснован на правила може да биде оспорен, изјави денеска министерката Славјанка Петровска. Таа оцени дека  НАТО останува посветено на одбрана и одвраќање, на одбрана на секој метар сопствена територија и одвраќање на трети земји од непријателски дејствија.

22 Септември 2022 - 12:23

Додека меѓусебно се обвинуваат градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и Златко Перински, инаку поранешен шеф на кабинетот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, и по десет дена Христијан Мицкоски молчи за неговата улога во спорниот тендер од 136 милиони евра за пречистителната станица во Скопје, рече портпаролот на СДСМ Дарко Каевски. „Надлежните институции веќе постапуваат по допрен глас. Сканадалот за тендерот вреден 136 милиони евра мора до крај да се истражи и да се утврди улогата на Мицкоски“, порача тој.

22 Септември 2022 - 12:09

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски доби пар рачно нацртани уникатни патики од дизајнерот Сатја Грабулоски. Патиките од марката „најки" се специјално изработени за Пендаровски, а на нив се нацртани Македониумот и претседателскиот грб.

22 Септември 2022 - 10:59

Независноста ја стекнавме по мирен пат и ако сакате да најдете место во светот каде што се користат дипломатски напори и користењето на мека сила тогаш тоа е Република Северна Македонија и сите договори кои ги направивме интерно во државата, но и надворешно со соседите се всушност функционално одржливи, рече премиерот Димитар Коачевски во подолгото обраќање - предавање на Универзитетот Колумбија, во рамки на Форумот на светски лидери.

22 Септември 2022 - 09:45

Стратешкиот дијалог меѓу Македонија и САД веќе ги дава првичните резултати под формата на американски грантови наменети за зајакнување на владеењето на правото, културата и одбраната. Ваквиот развој на соработката претставува уште една потврда за долгогодишното сојузништво и силно стратешко партнерство меѓу двете земји. Ова било заклучено на средбата во Њујорк на маргините на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации на министерот за надворешни работи на Македонија Бујар Османи со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан.

22 Септември 2022 - 08:32

Министерот за правда на Македонија Никола Тупанчески во Љубљана се сретна со министерката без ресор задолжена за дититализација, Емилија Стојменова Дух. Стојменова која по потекло е од нашата држава изрази подготвеност да ни помогне во процесот на реализација на дигитализацијата во судската и обвинителската дејност.

22 Септември 2022 - 08:16

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе