Политика

ВМРО-ДПМНЕ и Ковачки паднаа во дупката која за друг ја копаа. Двете лица кои тој ги спомнува ги добиле своите НАТО и национално-безбедносни сертификати токму во времето на претходната влада, раководена од партијата која ги организира прес-конференциите. Добиле сертификати од нив, од нивно време, а за едно од лицата во досието фигурира и потписот на Драган Ковачки, изјави полковникот и офицер за безбедност во Министерството за одбрана  Горан Василевски,

19 Јануари 2021 - 16:26

Со неодговарањето на поставените прашања, Радмила Шекеринска и Стево Пендаровски ги девалвираат институциите кои ги претставуваат, но на сите им е јасно дека проблемот за враќањето на двајцата кандидати за воени, односно одбранбени претставници на Македонија во НАТО е во власта која по партиска подобност издавала безбедносни сертификати, изјави на денешната прес-конференција Драган Ковачки, член на раководсвото на ВМРО-ДПМНЕ.

19 Јануари 2021 - 16:12

Kоалицијата Алијанса за Албанците и Алтернативите денеска на прес-конференција ја промовираа кампањата и платформата „shtetesia.mk" (државјанство). Оваа платформа, во име на коалицијата, ја презентираше Башким Бакиу, раководител на Аналитичкиот центар на Алијансата за Албанците. Бакиу објасни дека се работи за национална платформа преку која сите граѓани, без разлика на етничката припадност, ќе имаат можност да го претстават својот проблем за добивање државјанство.

19 Јануари 2021 - 15:13

Во текот на оваа година Министерството за транспорт и врски ќе донесе Детален урбанистички план од државно значење за целото крајбрежје на Охридското Езеро со што се очекува да се решат проблемите со сите видови урбана узурпација на крајбрежјето и водите на езерото, соопшти Владата по денешната седница,

19 Јануари 2021 - 13:56

„Мора да размислуваме и за нашите соседи, верувам дека и тие на истиот начин би нѝ помогнале нам", изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ на прашањето за помошта кон Македонија со 8.000 вакцини против коронавирусот.

19 Јануари 2021 - 10:02

Обвинетиот поранешен директор на УБК Сашо Мијалков во вчерашното прво сведочење во тригодишниот судски процес за масовното незаконско прислушување, тврди дека нема ниту еден доказ дека илјадниците снимени разговори се од Управата и дека таму се вршело прислушувањето. Но, според Мијалков тоа не значи дека тука не се прислушувало. Тој бил присутен на презентација на опрема за прислушување од една израелска компанија на која веднаш било детектирано дека во моментов се прислушува и од други три системи. Прашањето е зошто ова поранешниот директор на УБК не го пријавил?

19 Јануари 2021 - 09:12

Актуелниот претседавач со ЕУ, Португалија, се надева дека во првата половина од годинава ќе се деблокира спорот со Софија и оти ќе може да се одржи првата меѓувладина конференција со Македонија. Во исто време претседателoт Стево Пендаровски порача дека ниедна земја членка на Унијата не смее преку поставување на ирационални барања да ја доведува во прашање европската иднина на нашиот народ. Премиерот Зоран Заев пак, рече дека фокусот во разговорите со Бугарија до изборите кај нив, ќе биде на Акцискиот план.

19 Јануари 2021 - 08:39

Тоа што го видовме од Бугарија е за жалење и не е во национален интерес на Бугарија, вели Гералд Кнаус, авторот на идејата за членство на Западен Балкан во Европската економска зона, прашан како гледа на бугарските барања и дали е можна промена.

18 Јануари 2021 - 21:05

Амбасадорот Дане Талески денеска ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг со што и официјално започна неговиот мандат како прв постојан претставник на Македонија во НАТО откако земјава на 27 март лани стана полноправна членка на Алијансата.

18 Јануари 2021 - 18:29

Шекеринска и Пендаровски да не се кријат зад партиски соопштенија зад СДСМ и да одговорат кој и зошто ги прекршил процедурите при номинациите за воен претставник на Македонија во НАТО во Брисел. Земјата ја понижувате и срамите заради вашиот аматеризам. Ова е блам пред НАТО и Шекеринска и Пендаровски треба да сносат одговорност, изјави Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

18 Јануари 2021 - 17:27

Европската Комисија и земјите членки го „поддржуваат“ и се „солидарни“ со Западен Балкан, како и со другите земји од источното и јужното соседство на ЕУ, во борбата против коронавирусот, ама не знаат кога ќе ги испорачаат ветените вакцини.

18 Јануари 2021 - 16:21

Португалската државна секретарка задолжена за ЕУ, Ана Паула Закариаш се надева до први јули годинава, до кога нејзината земја ќе претседава со Унијата, ќе се деблокира спорот со Софија и ќе може да се одржи првата меѓувладина конференција со Северна Македонија.

18 Јануари 2021 - 16:03

Европските перспективи на Македонија, можностите за отпочнување на пристапните преговори за членство во Европската Унија  и за текот на имплементацијата на реформите во насока на исполнување на европските стандарди се темите на кои разговарале претседателот Стево Пендаровски и шефот на делегацијата на ЕУ во земјава, амбасадорот Дејвид Гир на денешната средба.

18 Јануари 2021 - 15:22

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати апел до верските заедници и граѓаните да ги почитуваат мерките за претстојниот празник Водици. Како што рече денеска на прес-конференцијата во МВР, за време на празникот полицијата ќе биде со зголемени активности. Организирани се со посебни планови за да се спречат собирања, а разговарано е и со МПЦ.

18 Јануари 2021 - 15:21

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата Фидес Виктор Орбан, а претходно беа на работен појадок со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, објави опозициската партија.

18 Јануари 2021 - 14:52

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе