Зијадин Села реизбран за претседател на Алијанса за Албанците

Актуелниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села е резибран на денешниот конгрес за претседател на Алијанса за Албанците. Тој беше единствениот кандидат на оваа партија на денешниот конгрес, а денес повторно е реизбран за претседател.

На Конгресот требаше да избере и ново Собрание а членовите ќе треба да ја донесат и новата партиска платформа.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе