Жозеп Борел патува во Западен Балкан, в понеделник во Скопје

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност/потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, ќе отпатува во Македонија, Албанија и Босна и Херцеговина од 13 до 16 март. Посетата ќе ја потврди посветеноста и поддршката на ЕУ за регионот и во поглед на руската војна против Украина и нејзиното влијание врз безбедноста на Европа како целина.

В понеделник, високиот претставник/потпреседател Борел ќе престојува во Скопје, Македонија, каде ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерката за одбрана Славјанка Петровска, како и со претседателот на Собрание Талат Џафери и лидерите на опозициските партии. Високиот претставник ќе одржи прес-конференција со премиерот Ковачевски, а ќе учествува и на настан на кој претставници на граѓанското општество и младинските организации ќе ја претстават својата работа за придонесот на Западен Балкан на Конференцијата за иднината на Европа. 

Од Скопје, високиот претставник на ЕУ ќе отпатува за Тирана, а оттаму во Сараево при крајот на следната недела.

 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе