Жерновски и Жбогар разговараа за евроинтегративниот процес на Македонија

Евроинтегративниот процес на Македонија и членството во ЕУ како врвен приоритет беа темите за кои денеска разговарале заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски и евроамбасадорот Самуел Жбогар.

На средбата, како што соопшти МНР, било заклучено дека по објавувањето на Стратегијата, повторувањето на препораката од Европската комисија за отпочнување преговори со ЕУ и заклучоците од Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, се врати европската перспективата на регионот, со што се предвидува поблиска и поинтензивна соработка помеѓу Европската Унија и земјите кандидати.

Во контекст на европските интеграции на Република Македонија, Жерновски кажал дека единствената пречка е конечно отстранета. Долгогодишниот спор за името со Грција, според него, конечно се затвори при што е договорено взаемно прифатливо име од двете земји. Тој, исто така изјавил дека очекува на претстојниот Самит на ЕУ да биде донесена одлука за доделување на датум на Република Македонија за отпочнување претпристапни преговори.

„Амбасадорот Жбогар го поздрави договорот постигнат за изнаоѓање заемно прифатливо име од двете страни и истакна дека Европската унија и натаму ќе продолжи со својата поддршка во процесот на пристапување на Република Македонија во ЕУ. Во тој контекст подвлече дека успехот да се добие датум за отпочнување преговори нема да биде успех само за земјата, туку е и успех на сите чинители во Унијата“, с евели во соопштението од МНР.

 

 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе