Со лидерите од Западен Балкан

Заев утре во Тирана ќе присуствува на средба на покана на Меркел

Премиерот Зоран Заев утре на покана на германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја предводи владината делегација во Тирана.

Според агендата, Заев ќе присуствува на работната средба на канцеларката Меркел со лидерите на земјите од Западен Балкан, а во текот на попладнето заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе имаат билатерална средба со канцеларката Меркел.

Во рамки на еднодневната работна посета, планирано е премиерот Заев да го посети и Македонскиот културен центар во Тирана.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе