Заев: Тамара се извини за пропустот со химната, тоа е потврда дека е ненамерна грешка

Тамара се извини за пропустот со македонската химна на синоќешната прослава на Денот на независноста во Амбасадата на САД во Скопје и тоа потврдува дека станува збор за ненамерна грешка, рече премиерот Зоран Заев.

„Нашата ѕвезда се извини на ‘Фејсбук’, амбасадата исто. Тоа е пропуст. Химната се пее секој ден и секаде. Тоа потврдува дека е ненамерна грешка“, рече Заев.

Тамара Тодевска синоќа ја отпеа химната без строфата каде што се споменува Гоце Делчев и другите национални херои што предизвика бурни реакции во јавноста. Таа се извини и рече дека била понесена од емоции и од целокупната еуфорија и за жал, ненамерно изоставила дел од химната.

„Дозволете ми од дното на моето срце да ви се извинам за вчерашната грешка. Не постои поголема чест за еден уметник од пеењето на националната химна и токму поради тоа и ја прифатив поканата од Амбасадата на САД. Не постојат зборови со кои можам да ја опишам мојата тага поради пропустот што го направив при пеењето на химната. Понесена од емоции и од целокупната еуфорија, за жал, ненамерно изоставив дел од химната. Уште еднаш ви се извинувам за оваа грешка и се надевам дека ќе најдете простор во вашите срце да ми простите. Со почит, Тамара”, напиша таа на Фејсбук.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе