Заев: Стојам на располагање со Мицкоски да седнеме за Законот за ЈО, само работните групи да дадат сигнал

Премиерот Зоран Заев вели дека ќе седне на маса со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со Законот за јавно обвинителство, но откако работните групи ќе дадат сигнал до него и до Мицкоски дека има напредок. Тој смета дека навистина не се далеку од постигнување договор и апелира да се вложат повеќе напори во таа насока.

Заев во Берово кажа дека има постојана комуникација меѓу претставници на работните групи и дека била најавена можноста и утре тие да се состанат.

„Верувам дека можеме да направиме напори, навистина не сме многу далеку, само треба да се надминеме себеси посебно во услови кога еве предметите се обезбедени и имаат своја иднина. Дајте да испратиме порака до меѓународните партнери од ЕУ дека навистина како што досега се договаравме со консензус да гласаме во Парламентот за сето она што е поврзано со реформите поврзани со ЕУ и овој закон за јавното обвинителство го договориме. Стојам на располагање целосно. Штом работните групи ќе го дадат сигналот до мене и до Мицкоски и ние да седнеме да го договориме овој закон за јавното обвинителство“, рече Заев. 

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе