Заострување во односите меѓу Скопје и Софија

Заев: Поради ставот на Софија можно да не почнат преговорите со ЕУ

Предлозите кои доаѓаат од Софија не се ниту европски ниту пак доброседски и ако тоа остане така, треба да го подготвиме македонскиот народ дека почетокот на преговорите со ЕУ во декември нема да се случи, изјави денеска на економски настан во Пробиштип премиерот Зоран Заев. Тој сепак остави можност со бугарскиот премиер Бојко Борисов да се изнајде решение.

Разговорите помеѓу министерот за надворешни работи Бујар Османи и бугарскиот премиер Бојко Борисов беа добри, но разговорите помеѓу бугарската министерка Екатерина Захариева и Османи не беа многу добри, оцени Заев.

„Сепак, верувам дека тоа не став на премиерот Бојко Борисов, мојот пријател, верувам дека тоа не е став ниту на бугарскиот народ и ќе направиме сè овие претстојни денови да изнајдеме решение", додаде премиерот и нагласи дека и Македонија си има своја посебна историја.

Заев рече дека досега меѓу двете комисии кои работат на историски прашања се решени пет историски личности и три историски периоди и додаде оти верува дека и наредното прашање ќе биде разрешено. Тој изрази очекување дека во овој процес со поддршка ќе се вклучи и бугарскиот претседател Радев.

Вицепремиерот Никола Димитров денеска од Прилеп со својата изјава најави дека односите со Софија се во поделикатна фаза. Тој упати и порака до Брисел.
Димитров порача дека доколку македонскиот јазик биде пречка за почетокот на преговорите, дека тогаш Европската Унија не ја заслужува придавката европска.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе