Заев: Oчекувам да се докаже невиноста на Ременски и таа да се врати во партиските органи

Лично верувам во невиноста и презумцијата на невиност и час поскоро ќе очекувам да се докаже таа невиност, за секако да може Фросина Ременски повторно да се врати во органите и телата на партијата, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со неговиот колега Марјан Шарец.

Заев најави дека партијата ќе носи одлуки за временото суспендирање на Ременски од Централниот и Извршниот одбор.

„Драго ми е што на сите можни начини и форми се докажува владеењето на правото, независноста на правосудството, но секако нашиот Устав ја гарантира презумцијата на невиност. Тоа што го кажав уште кога се отвори овој случај, вчера го повторив, денеска повторно ќе го кажам, партијата ќе носи одлуки за временото суспендирање од Централниот одбор и Извршниот одбор. Тоа е принципиелен став. Ние изградивме декларативни ставови, ги имаме вградено во органите и телата на партијата”, рече Заев.

На пратеничка Фросина Ременски осомничена во „Рекет” и е одземен пасошот, има забрана да го напушти Скопје, како и обврска секоја недела да се јавува во суд.

 

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе