Премиерот на новинарско прашање

Заев: Не се чувствувам како уценет политичар

„Не се чувствувам како уценет политичар, овој процес го водевме максимално транспарентно", одговори денес премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Владата на прашањето на МКД.мк за тоа дали после она што се случи со Законот за амнестија и уставните измени се чувствува како уценет политичар.

„Знам и убеден сум длабоко во душата дека кога со Грција се помиривме, можеме да се помириме и дома преку јасна одговорност. Законот за Амнестија е само почеток на помирувањето. Брат со брат не разговараат меѓу себе заради политика, а тоа не е здраво. Ние испраќаме порака до нашите млади. Помирувањето е здраво и е потребно на Македонија", одговори Заев.

На прашањето дали стои зад тоа дека ќе плати политичка цена за ова што го прави, премиерот рече дека стои зад тоа и дека тоа е оценка на граѓаните на Република Македонија кои, како што рече Заев денес даваат поддршка на исходот од гласањето.

„Чекавме 27 години и додека светот оди напред, ние стоевме во место. Сега чекориме кон иднина", дополни Заев.

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе