Заев не исклучува одлагање на изборите ако не се донесат суштинските закони

Премиерот Зоран Заев не исклучува одлагање на изборите најавени за април, доколку во Собранието не се донесат суштинските закони кои, како што вели, се значајни за животот на граѓаните, но додава дека тој сепак, не го посакува тоа.

„Сто пати сум кажал досега дека изборите не треба да се одложуваат, но истовремено должност пред сѐ граѓанска и политичка е да не дозволиме што било да ја закочи реализацијата на она што значи интерес на граѓаните“, рече Заев, одговарајќи на новинарско прашање поврзано со 120-те закони што се на дневен ред на собраниската седница.

На прес-конференцијата во Владата, тој кажа дека нема да им го дозволат тоа на сите оние што се обидуваат да опструираат, но апелираше и до парламентарното мнозинство да биде во собраниските клупи за навремено да се донесат суштинските закони.

Заев рече дека секој ден следи што се случува во Парламентот и оти одговорност имаат сите – и пратениците и Владата и локалните самоуправи.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе