На прес-конференцијата за отчетот на Владата

Заев најави лидерска средба до крајот на годината

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека доколку претседателот Стево Пендаровски не организира лидерска средба поврзана со евроинтеграцискиот процес и ветото од Бугарија, дека самиот тој до крајот на годината ќе биде организатор на таква средба на која би се разговарало и за ковид-кризата.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повика претседателот на државата да свика лидерска средба, но не сум во тек што се случува. Доколку не се свика таква лидерска средба, јас би го контактирал претседателот Пендаровски за оргагнизирање на таква средба. Доколку тој нема таков план, веројатно јас до крајот на годината ќе свикам лидерска средба на која теми ќе бидат и евроинтеграциите, но и ковид-кризата како и за други прашања од интерес за граѓаните, рече премиерот Заев одговарајќи на новинарско прашање во рамки на отчетот за сработеното на Владата во првите 100 дена.

Тој истакна дека власта сака да изгради консензус по повеќе прашања и проекти, а оти еден таков е и проектот за изградба на нов Клинички центар.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе