„Нема да престане со директни комуникации”

Заев: И јас им ѕвонев на комичарите, мислејќи дека го барам Порошенко

Премиерот Зоран Заев, денеска потврди дека и тој им ѕвонел на телефон на руските комичари на чија местенка падна, затоа што мислел дека комуницира со украинскиот претседател, Петро Порошенко.

„Во таа комуникација што сме ја имале, да, можно е како што тие ме барале мене и јас да сум го барал, мислејќи дека е претседателот Порошенко”, изјави денеска Заев.

На новинарско прашање кога сфатил дека е измама, Заев одговори дека сè додека снимените разговори не беа објавени завчера, тој не ни знаел дека не разговарал со украинскиот претседател Петро Порошенко, туку со руски комичари. Премиерот рече дека нема да бара одговорност и дека ќе продолжи со телефонски разговори без посредство на владиниот протокол. Тој додаде дека за време на овие комуникации разменувал и фотографии од настани кои се случувале во Украина и во Македонија. Вели дека добивал слики од Парадата на војската, а праќал од посетата на Ангела Меркел во Македонија.

„Јас продолжувам со директни комуникации со премиери и претседатели. Комуницирам и мислам дека тоа е помош за мојата земја. Градиме пријателство, а комуникациите носат информации. Нема протокол кој мене може да ме ограничи ако сакам да ви се јавам, на премиери или кого било. Немам намера кога следниот пат ќе се јавам на Борисов или кој било премиер или претседател да барам одговор од некој протокол”, рече Заев.

Тој додаде дека сето ова е за сите аларм да се подигне нивото на работа на протоколите кога се прават разговори преку владините телефони, но посочи дека ќе продолжи да комуницира по телефон, по Вибер, по ВатсАп и преку сите други апликации, бидејќи како што рече комуникацијата денеска е добробит за сите.

Прашан дали ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, премиерот Заев, рече дека секако реагира и веќе е испратена нота, за да може секако да се исправат грешките.

„Некогаш дури и дома се случуваат грешки. Ние сме Македонци, кои што живееме во Северна Македонија”, изјави Заев.

 

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе