Во изјава за Танјуг

Заев: Датум за преговори со ЕУ или мојата влада е мртва

Ако земјата не добие датум за преговори со ЕУ, владата би можела да се распушти. Ова го изјави премиерот Зоран Заев за српската агенција Танјуг.

„Ако лидерите на земјите членки на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почетокот на преговорите или ако уште еднаш го одложат донесувањето на таа одлука, нашата влада е мртва, изјави Заев во Виена.

Во изјава за српската новинска агенција Танјуг, Заев вели дека земјата нема алтернатива и дека идните влади ќе останат фокусирани на ЕУ. Тој рече дека ЕУ не може да очекува дијалог од Приштина и Белград сè додека не ги оцени достигнувањата на Скопје со Атина и Софија.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе