Во интервју за Франс прес

Заев: Бугарија ми приреди непријатно изненадување, предизвика голема горчина

Новата блокада на Бугарија за нашите соништа за влез во Европската Унија е спротивна на вредностите на блокот и предизвика „голема горчина кај нас“, изјави премиерот Зоран Заев за АФП.

Фото: Роберт Атанасовски

Говорејќи за време на интервју во Скопје, 46-годишниот премиер изрази жалење за „непријатното изненадување“ што го доживеал кога Бугарија го употреби ветото за стопирање на напредокот во преговорите за пристап на Македонија во ЕУ оваа недела.

Заев рече дека секое доведување на македонскиот идентитет во прашање е „црвена линија“.

„Тоа е прашање на самоопределување“, што е во срцето на европскиот проект, рече тој за АФП. „Постои апсурдност во целиот проблем.“

„Ние покажавме колку веруваме во европските вредности“, рече Заев, повикувајќи се на болниот компромис за промената на името.

„И сега, кога Европа требаше да ги покаже своите европски вредности – нив ги нема.“

Заев рече дека верува оти за историските работи треба првенствено да работат „историчарите“, но дека е важно да се потенцираат и договорите што ги постигнала Комисијата во некои области.

„Создаден е голем гнев од обете страни, меѓу братските народи што живеат од двете страни на границата“, рече тој за АФП.

Но тој инсистира на тоа дека сепак верува дека е можен чекор напред.

„Верувам многу во европските вредности, можеби многу повеќе од некои поединци во ЕУ“, рече Заев за АФП.

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе