Заев: Боки лаже бидејќи ги одбив сите барања од него за да му помогнам

Откако денес беше донесена пресудата за „Рекет“ и Бојан Јовановски доби 9 години затвор, осудениот пресудата ја нарече политичка и ги обвини Зоран Заев и неговиот брат.

По повод овие изјави, лидерот на СДСМ, Зоран Заев за „Фокус" изјави дека Јовановски ги изнел тие обвиненија бидејќи тој лично го пријавил и одбил да му помогне.

„Денешната пресуда за овој случај е потврда дека правдата функционира независно за кого станува збор. Заврши времето кога политичари се јавуваа во правосудството за да заштитат прекршители на законот. И покрај тоа што сите докази за случајот познат во јавноста како Рекет и се добро познати на јавноста, сепак Бојан Јовановски вака јавно да лаже е од единствена причина, според мене, што токму јас го пријавив овој случај и секако ги одбив сите барања од него преку посредници за да му помогнам во судскиот процес“, изјавил Заев.

Лидерот на СДСМ додал дека ќе продолжи да се бори за владеење на правото, законот да биде ист за сите, и додал дека секој што ќе се огреши пред законот ќе одговара.

Претходно судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 му изрече казна затвор од девет години. Јовановски беше прогласен за виновен за сторените кривични дела „примање награда за противзаконско влијание“ и за „перење пари“, а Катица Јанева за „злоупотреба на службена положба и овластувања“ ќе одлежи 7 години.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе