Нова истрага за „Рекет“

Заев: Ако Ременска биде осомничена или обвинета, ќе ја отстраниме од партијата

Стоиме на своите ставови и ќе го отстраниме функционерот од сите обврски во партијата, рече премиерот Зоран Заев по информацијата дека новоосомничена во аферата „Рекет" е пратеничката на СДСМ и потпретседалката на Собранието Фросина Ременски.

„Стоиме на зборот. Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинето ние ги применуваме санкциите, односно ќе го отстраниме од функциите во партијата. Тоа ќе ги примениме во овој случај“, рече Заев.

Тој додаде дека конкретен став за овој случај ќе даде денеска, откако ќе ги добие сите информации од обвинителството.

Вчера обвинителството соопшто дека се отвора нова истрага за случајот „Рекет“ во кој еден осомничените е и Фросина Ременски, која беше и почесна претседателка на невладината организација на Бојан Јовановски-Боки 13, Меѓународен сојуз. Таа е осомничена за присуство на состаноци со претставници на градежни компании кои платиле големи суми за невладината организација.

На оваа негова изјава реагираше претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села кој рече дека премиерот Заев е контрадикторен.

„Тој најави дека ќе ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар Османи кој е осомничен во случајот „Пациент“ му е вицепремиер. Османи е исто така осомничен, тој е во случај осомничен за корупција од 400.000 евра. Ова ми делува дека Заев со најавата за Ременски сака само да ја замајува јавноста“, рече Села.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе