Пропуст во протоколот или...

Заборавиле на Пендаровски за 40-годишниот јубилеј на единицата „Тигри“

Македонскиот претседател Стево Пендаровски не беше поканет за вчерашното одбележување на 40-годишнината од формирањето на специјалната анти-терористичка единица „Тигар“ во касарната Илинден во Скопје, велат од кабинетот на шефот на државата.

На вчерашната свеченост, покрај премиерот Зоран Заев, министрите за одбрана и внатрешни работи Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски, присуствуваа и првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за здравство Венко Филипче, скопскиот градоначалник Петре Шилегов…

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе