Влада

За утре во 18 часот премиерот Заев закажа лидерска средба

Зоран Заев, претседателот на Владата и лидер на СДСМ за утре во 18 часот во Клубот на пратенциите закажа лидерска средба.

„Заради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на институционалната рамка на лидерските состаноци, на оваа средба во формат 1+1 (лидерот на партијата плус уште еден претставник на политичката партија), се поканети партиите со повеќе од еден пратеник во Собранието на Република Македонија“, се наведува во соопштението од Владата.

Засега нема информации за тоа кој од политичките лидери ја прифаќа, а кој ќе ја одбие поканата. 

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе