Прес-конференција на ЦУК

За неполн месец во државава избувнале 106 пожари, во моментов активни се два

За неполн месец вкупно 106 пожари избувнале на територија на нашата држава, информираше на прес-конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов. Утрово активни беа 7 пожари, а во овој момент според информациите на ЦУК активни се само два. 

„Од 26 јуни до денес на територија на нашата држава избувнаа 106 шумски пожари од кои најлошиот беше во Берово и Пехчево. Изгореа објекти, стари куќи и придружни објекти и еден покрив на куќи во Кочани. Владата ќе ги обесштети граѓаните, а се прави проценка и се утврдуваат штетите на останатите. Мали се штетите во населените места. Благодарение на активната кампања на сите субјекти на системот свесноста кај граѓаните е на повисоко ниво и граѓаните се помалку се појавуваат како фактор за предизвикување на пожар. Ако состојбата е стабилна, за движењето во шуми ќе побараме да биде само со документ, а не со целосна забрана", рече на прес-конференцијата Ангелов.

МВР откри повеќе случаи на намерно запалени пожари, а зголеменото присуство на полицајци придонесе да се намалат пожарите. До сега според Ангелов потврдено е дека три пожари во Кочани се подметнати.

„ЦУК и главниот штаб за управување со кризи искажуваат благодарност до оние граѓани кои ги почитуваа мерките, како и до оние кои помогнаа да се изгаснат пожарите. Благодарност и до пилотите на АРМ кои помогнаа да се изгаснат пожарите од небо. Тие се оние кои имаат носечка улога во овој дел, благодарност до пожарникарите, ДЗС, „Национални шуми" и на сите институции, како и на војниците и полицајците. Благодарност и до сите странски субјекти кои помогнаа", рече Ангелов.

Според Ангелов, пожарите ги покажаа слабостите за кои претходно бевме свесни, но сега мора да дадеме се од себе и да направиме брзи, длабоки и хируршки реформи.

„Уште од сега активно правиме план за реформи и ќе формираме широко тело кое ќе ги спроведе овие реформи", дополни Ангелов.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе