Додека пленарната сала е празна

Врие по ходниците и кабинетите во Собранието

Неизвесноста продолжува. Собраниската седница за пристапување кон уставните измени требаше да почне во 12, па во 15 часот. Пред и околу собраниската зграда врие од полиција.

Претседателот на Собранието наводно му порачал на собраниското мнозинство да му јават кога ќе обезбедат двотретинско мнозинство. Пратеникот Стоиљковиќ на Фејсбук напиша дека Собранието е претворено во сточен пазар. Велат, недостигаат уште два прста, двајца пратеници, за бројката од 80 што би стиснале копче за промена на Уставот и името.

Во Собранието врие. Ама не во салата за пленарни седници, туку по ходниците и кабинетите на пратениците и на координаторите на пратеничките групи. Се шпекулира дека при крај е убедувањето, притисокот или уценувањето на уште два-тројца од пратениците на опозицијата за да се дојде до посакуваната бројка 80.

Петнаесет минути пред 15 часот Антонио Милошоски со дваесетина пратеници зад себе (недостигаа другите дваесетина) излезе на конференција за печатот и побара од претседателот на Собранието Талат Џафери веднаш да закаже гласање. Но тоа засега не се случува.

Крсто Мукоски денеска беше третиот пратеник од обвинетите за случајот „27 април“ што за последните три дена од судот доби решение за укинување на куќниот притвор.

Џафери има право да го закаже продолжението за в понеделник, или, како што се споменува, и за в среда.

За в понеделник најавена е и посета на заменик-помошникот на државниот секретар на Стејт департментот, Метју Палмер. Палмер денеска е во Белград, од каде уште еднаш порача дека Преспанскиот договор е историска шанса за земјава, која нема да се повтори.

Македонија треба да започне со процесот на усвојување модел за правно признавање на родот со почитување на фундаменталните права и правото на личен и телесен интегритет на транс луѓето.

повеќе

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе

Следејќи ги слепо своите геостратешки планови, можно е американските геостратези и во Македонија да направија уште една грешка, во низата грешки во последните две декади.

повеќе