Во Тетово е укинат планот според кој контроверзниот црногорски бизнисмен Дака Давидовиќ требаше да гради згради

Советниците на Беса, Алијанса за Албанците и ВМРО-ДПМНЕ во Тетово го укинаа Деталниот урбанистички план со кој се предвидуваше изградба на дваесетина згради и трговски центар на местото на некогашниот шумарски комбинат Јелак. Советниците од ДУИ и СДСМ не учествуваа во гласањето, тие станаа од нивните места во Советот и седнаа во делот предвиден за јавноста и за граѓаните. Овој план беше донесен кога градоначалничка на Тетово беше Теута Арифи од ДУИ, а според сите информации инвеститор требаше да биде контроверзниот црногорски бизнисмен Миомир Дака Давидовиќ. 

„Суспендиран е ДУП-от за ШИК Јелак на контроверзниот Дака Давидовиќ. Правдата победува, ги остваруваме ветувањата! Би сакал да честитам за оваа храбра одлука на градоначалникот на Тетово Билал Касами како и мнозинството во Советот составено од политичките партии Беса, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците како и независните Подобро за Тетово кои ја донесоа оваа одлука“, објави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе