Во Солун Заев се сретна со Јанис Бутарис

Премиерот Зоран Заев, попладнево во Солун, на маргините на самитот се сретна со поранешниот солунски градоначалник, Јанис Бутарис. 

„Добрите пријатели на нашата земја остануваат посветени на одржување и продлабочување на пријателските односи меѓу Северна Македонија и Грција.

Секоја средба со поранешниот градоначалник на Солун, Бутарис носи нешто ново. Ме извести дека идната недела ќе посети неколку градови во нашата земја како дел од програмата за поврзување на градовите од двете земји.

Се согласивме дека секоја бизнис инвестиција е инвестиција во пријателството за подобра заедничка иднина за граѓаните на двете земји”, напиша Заев на Фејсбук.

Во Солун Заев ќе има билатерална средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, а тие двајцата ќе имаат заедничко обраќање и со бугарскиот премиер Бојко Борисов. 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе