Измама на руските комичари

Во разговор со руски пранкстери Заев преку „Порошенко“ бил спремен да даде 100.000 евра во кеш за Вартоломеj

Руските пранкстери Вован (Владимир Кузњецов) и Лексус (Алексеј Столјаров) објавија три телефонски разговори меѓу наводно поранешниот претседател Петро Порошенко и најверојатно премиерот на Македонија Зоран Заев. Во еден од тие разговори Заев без никаква резерва и како нормална работа ја смета предложената од Порошенко награда од 100 илјади евра во кеш за цариградскиот патријарх Вартоломеј, како подарок во неговите залагања за автокефалноста на Македонската православна црква-Охридска архиепископија.

Во еден од тие разговори лажниот Порошенко му вели на Заев дека украинските научници „откриле“ негова генетска поврзаност со Александар Македонски.

„Нашите научници ја открија мојата генетска поврзаност со Александар Македонски, па затоа сега можам да се викам и Петро Македонски“, му рекле пранкстерите на Заев во еден од разговорите.

„Како што е познато, нашите научници имаат низа такви историски откритија. На пример знаете дека Украинците се древни сумери... Нашата територија во еден период била под владеење на Александар“, рекол „Порошенко“.

Заев, според објавените снимки, на ова рекол дека читал за тоа и дека историјата „може да нѐ обедини“.

Руските пранкери го посоветувале Заев дека на цариградскиот патријарх Вартоломеј треба да му се даде мито, 100 илјади евра во кеш, за да ја забрза процедурата со признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА, на што Заев одговорил дека е подготвен тој услов да го исполни. „Меѓутоа морам да ви кажам дека единствен услов за тоа, а јас тоа го направив, лично му ги дадов парите на Вартоломеј“, рекол „Порошенко“, на што Заев изразил целосна подготвеност истото тоа да го направи. „Одлично, нема да има никаков проблем“, одговорил Заев.

„Во мојот случај јас платив 150 илјади ева, за тебе е поевтино“, се пошегувал „Порошенко“.

Во едночасовното видео објавено синоќа на Јутјуб, руските комичари информираат дека се споени три разговори со Заев, направени во август 2018, јануари 2019 и април 2019.

Во еден од разговорите, „Порошенко“ го прашува Заев дали сака да разговара со Јенс Столтенберг, кој наводно е до него, по што македонскиот премиер разговара и со „генералниот секретар на НАТО“.

Од разговорите може да се слушне како Заев има негативен став во однос на политиките на Русија и Србија во однос на Косово, за мешањето на Русија на Балканот, оценува дека Русија има многу шпиони во регионот, без никаква резерва на „Порошенско“ му ги дава телефонските броеви на премиери, политичари (на Рамуш Харадинај, Вес Мичел).

На листата на „жртви“ Вован и Лексус се и францускиот претседател Емануел Макрон, фаворитот за нареден британски премиер Борис Џонсон, Жан Клод Јункер, поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, поп-пејачот Елтон Џон, белорускиот претседател Александер Лукашенко...

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе