Во болницата Пирогов, во која се сместени повредените во тешката сообраќајка, ќе се сретнат Стоев и Османи

Бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев телефонски разговарал со својот колега Бујар Османи, кој е на пат за Бугарија во врска со тешката автобуска несреќа на автопатот Струма. 

Бугарското МНР соопшти дека Стоев изразил искрено сочувство до роднините на загинатите, како и надеж за брзо закрепнување на жртвите.

„Бугарскиот министер за надворешни работи го увери својот колега од Република Северна Македонија дека нашата земја ќе обезбеди целосна помош во истрагата на сообраќајната несреќа, како и во пружањето помош на настраданите во несреќата. Двајцата се договориле да се сретнат во болницата Пирогов каде се сместени повредените во сообраќајката“, се вели во соопштението од МНР на Бугарија.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе