Во болницата Пирогов, во која се сместени повредените во тешката сообраќајка, ќе се сретнат Стоев и Османи

Бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев телефонски разговарал со својот колега Бујар Османи, кој е на пат за Бугарија во врска со тешката автобуска несреќа на автопатот Струма. 

Бугарското МНР соопшти дека Стоев изразил искрено сочувство до роднините на загинатите, како и надеж за брзо закрепнување на жртвите.

„Бугарскиот министер за надворешни работи го увери својот колега од Република Северна Македонија дека нашата земја ќе обезбеди целосна помош во истрагата на сообраќајната несреќа, како и во пружањето помош на настраданите во несреќата. Двајцата се договориле да се сретнат во болницата Пирогов каде се сместени повредените во сообраќајката“, се вели во соопштението од МНР на Бугарија.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе