Претседателски избори 2019

ВМРО-ДПМНЕ: Засега предност од 7.000 гласа за Сиљановска

Според Избирачкиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, од обработени податоци за 75 отсто од избирачките места во водство е Гордана Сиљановска-Давкова.

Од партијата информираат дека на првиот круг од претседателските избори за нивната кандидатка гласале 272.000 гласачи, за кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски 265 илјади, а за Блерим Река, како кандидат на Алијансата за Албанците уи Беса 54.000.

 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе