Заврши рокот

ВМРО-ДПМНЕ со 50, СДСМ со 5 и Беса со 2 амандмани за законот за јазици

ВМРО – ДПМНЕ поднесе 50 амандмани, СДСМ пет и два Движењето Беса пред истекувањето на рокот за поднесување на амандмани за Законот за јазиците. 

ВМРО – ДПМНЕ вели дека со амандманите ќе се интервенира таму каде што сметаат дека се загрозува македонскиот јазик, а СДСМ тврдат дека амандманите се во однос на расчистување на дилемите околу казните предвидени со Законот.

Според Движењето Беса, со нивните амандмани ќе бараат службена употреба, а не само унапредување на албанскиот јазик во Македонија.

Пратеничката група на ДУИ, пак, не поднесе амандмани, бидејќи, како што рече Артан Груби, нивните забелешки веќе се доставени до Венециската комисија.

Груби, како претседател на собраниската Комисија за европски прашања, закажа седница на Комисијата на 22 ноември, на Денот на албанската азбука, на која во второ читање ќе се разгледува предлог-законот за употреба на јазиците.

По три дена за него ќе се расправа во Законодавно-правната комисија, а потоа на пленарна седница.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе