Реакција

ВМРО-ДПМНЕ: Штетниот и срамен договор со Грција, СДСМ го претставува како европска вредност

Зоран Заев и СДСМ тргнаа во кампања за референдум за капитулантскиот договор, а се срамат да спомнат збор за заштита на Уставот, историјата, традицијата, наведуваат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму велат дека Заев се согласил да ги прифати грчките црвени линии со кои се брише името Република Македонија и се брише македонскиот идентитет.

„Заев молчи околу тоа како ќе се вика државата доколку му помине референдумот, дали ќе има македонско малцинство во Грција и македонски топоними. Заев и СДСМ бесрамно ги злоупотребуваат македонските евроинтеграции за да го оправдаат капитулантскиот договор кој го потпишаа со Грција, со кој се откажуваат од се што е македонско", се наведува во партиското соопштение.

Како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, картелот на власт се обидува да ги изманипулира граѓаните дека нивното криминално и расипничко работење е работа по европски стандарди и ги потценува граѓаните, односно ги дели на проевропски и антиевропски.

„Штетниот и срамен договор со Грција, СДСМ го претставува како европска вредност. Доделувањето на крвави тендери и грантови на роднини на функционерите на Владата и партијата на власт, за СДСМ е европска вредност. Држава во која премиерот е два пати аболициран и целата јавност го виде како бара мито, за СДСМ е држава по европски стандард. Држава во која ввицепремиерот ненаситно секојдневно си доделува државни тендери во неговите фирми за СДСМ е европски стандард", истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата подвлекуваат дека македонските граѓаните не се против и НАТО и ја поддржуваат евроинтеграцијата на Македонија, но не ги поддржуваат криминалите на СДСМ и Заев и распродажбата на државните и национални интереси.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе