ВМРО-ДПМНЕ подготвува забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе подготват и ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи нова средба на работните групи.

Партиски извори велат дека ова било договорено на денешната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ, на која се разговарало за можните решенија за продолжување на дијалогот за законот.

Според неофицијалните информации, постапките на СЈО и продолжување со работа на обвинителите на конкретните случаи со кои се задолжени остануваат најголем проблем за опозицијата. Од друга страна, СДСМ останува цврсто на позицијата да се донесе законот и на неговото донесување работи со сите пратенички групи. 

Ов ВМРО-ДПМНЕ неофицијално велат дека за нив најспорно е „неизбалансираното законско решение со кое засега не се гарантира независно јавно обвинителство кое е подложно на политички злоупотреби”. 

 

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе