ВМРО-ДПМНЕ побара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по изгласувањето на уставните измени, изјави дека извршниот комитет и пратеничката група биле во постојано заседавање и донеле одлука да побараат распуштање на Парламентот и распишување предвремени парламентарни избори.

„ВМРО-ДПМНЕ смета дека промената на Уставот со цел промена на името, идентитетот, историјата и образованието се направи на противуставен и криминален начин. Тоа е одлука на 81 пратеник, но не е одлука на граѓаните. Сето ова е чин на предавство. Со Договорот се донесува огромна штета и неправда на македонската држава и граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ ќе стори се оваа неправда да биде исправена. Денеска се покажа дека Македонија со Заев губи и ако останат на власт Македонија ќе продолжи да губи на сите полиња. Ова мора да престане, и ќе се промени само доколку овие луѓе си заминат од власт. Бараме распуштање на Парламенетот и одржување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. На овие избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи и така волјата на граѓаните ќе биде испочитувана“, изјави Мицкоски.

Мицкоски запрашан дали размислуваат за бојкот на Собранието одговори дека сите опции се отворени и дека она што денес се случило преставува „Црн петок“ за Македонија и македонскиот народ.

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе