Игор Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ: На пратениците им се понудени еден, два милиони евра за да гласаат за уставни измени

Тргнете ги рацете од волјата на народот и оставете ги пратениците слободно да одлучуваат, му порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на премиерот Зоран Заев по денешната драма со доцнењето на седницата за уставни измени. „Ова не е европската Македонија за која се боревте.“

Јанушев го обвини Заев дека врши насилство врз македонскиот народ и порача дека тоа ќе се врати како бумеранг. 

„Денес се случува вистинска драма. Структури на власта, и структури што одработуваат за оваа власт вршат жестоки уцени, закани и притисоци врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Подобра Македонија.

Собранието на Република Македонија се претвори во пазар, и арена на притисоци, закани и уцени.

Денес добива совршена смисла сето она што се случуваше во изминатата година и пол. Во Македонија се апсат луѓе заради политички прогон, а денес се пробува да се тргува со нивната слобода. За возврат се бара поддршка на уставните измени произлезени од договорот со Грција.

Се ветуваат парични награди за послушните, а доколку не се прифати, се местат сведоци, се креираат случаи. Се врши влијание врз блиски роднини на пратениците, се врши заплашување. Политичкото обвинителство да обвинува, политизираното судство да суди, а Заев да договара, товари или ослободува луѓе“, рече Јанушев и го повика ОЈО да преземат мерки затоа што се вршат притисоци врз пратениците. 

Јанушев даде примери дека на еден пратеник му биле понудени 1 милион евра, кои тој ги одбил, на друг пратеник му биле понудени 2 милиони, на трет 250.000 евра, и им се заблагодари на пратениците, зашто „сето ова е одбиено бидејќи достоинството нема цена, се работи за нашата татковина“.

„Дополнително се активираат полициски структури, структури на безбедносните служби, а околината на самото Собрание е под опсада на ликови со бричени глави кои се познати на подземјето.

Господине Заев има ли алал во ова?

Дали сте свесен господине Заев што правите и во каков амбис ја водите државата?

Тргнете ги рацете од волјата на народот и оставете пратениците слободно да одлучуваат.

Никаде во светот нема киднапирано Собрание и расправа која ќе се закаже сè додека се постигне потребното мнозинство за кое власта решила дека мора да се постигне. Ова е невиден преседан.

Ова што Заев денес го нарекува обиди за создавање на мнозинство, во реалноста е насилство, насилство токму врз македонскиот народ.“, рече Јанушев. 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе