АНКЕТА НА ТЕЛМА И МЦМС

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ рамо до рамо по рејтингот, ги делат 0,8 отсто

Доколку утре би се одржале избори, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 24,5 отсто од граѓаните, а за СДСМ 23,7 отсто, покажуваат резултатите од последната анкета на Телевизија Телма и МЦМС. 

Според овие резултати, за ДУИ би гласале 8,5 отсто, за Движењето Беса 3,7 отсто, за Алијансата за Албанците 1,8 отсто, а за ДПА 0,9 отсто  од граѓаните.

Анкетата покажува и дека голем е бројот на оние што не дале одговор, односно 35 отсто, од кои 13,1 отсто не сакаат да кажат за кого би гласале, 10,8 отсто не знаат, а 10,3 отсто рекле дека нема да гласаат за ниту една партија.

Инаку, разликата од 0,8 отсто меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е во рамките на статистичката грешка и е еднаква како и на пртходната анкета во февруари годинава. За споредба, во првата анкета на Телма во октомври лани, разликата меѓу двете партии беше околу 5% во корист на ВМРО-ДПМНЕ, па се намали на 3,8% во ноември и 1,3% на денот на изборите.

Што се однесува до рејтингот според етничката припадност на гласачите, 33 отсто од нив би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 26,2 отсто за СДСМ. Албанските гласачи, пак, во најголем број би гласале за ДУИ, 38,7 отсто, за Движењето Беса 17,1 отсто, за СДСМ 12,4 отсто, за Алијанса за Албанците 8,3 отсто, а за ДПА 4,1 отсто. 

Анкетата е спроведена телефонски, по насилните инциденти во Собранието, во периодот од 10 до 15 мај, на примерок од 1.000 испитаници. 

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе