Локални избори

Владината коалиција губи, СДСМ во Скопје, ДУИ во Тетово

Во Скопје, според првичните резултати и од партиските штабови и од Државната изборна комисија, независната кандидатка Данела Арсовска е во убедливо водство пред кандидатот на владеачката партија СДСМ. Теута Арифи, кандидатка на ДУИ го призна поразот за градоначалничкото место во Тетово.

Билал Касами од Беса е новиот градоначалник на Тетово. Приврзаниците на Беса веќе се подготвуваат за прослава во Тетово.

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев најави дека ќе поднесе оставка ако СДСМ го загуби Скопје. 

Од опозицискиот политички блок, ВМРО-ДПМНЕ и Алијансата за Албанците, веќе го најавуваат новото собраниско мнозинство.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе