„Вјести“: Груевски од Црна Гора во Србија го изнеле заменикот на унгарскиот амбасадор и конзулот

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку граничниот премин Добраково, во 22.16 часот. Во Србија влегол со автомобил со регистарски ознаки 55А05 во кој се наоѓале Часар Јозеф Золтан и Фелеѓази Шаба, и двајцата носители на унгарски дипломатски пасоши, пишува подгорички „Вјести“, цитирајќи извори од Управата на полицијата.  

Груевски во Црна Гора влегол на 11 ноември, во неделата, во 19.19 часот на граничниот премин Божај и тогаш, според изворите од полицијата, користел лична карта на свое име.

Притоа не се појави никаква заштитна мерка во системот за пребарување, а Груевски бил во автомобил „фолксваген џета“ со регистарска табличка ЦД 1023.

На официјалната интернет страница на унгарската амбасада во Подгорица стои дека Золтан е заменик амбасадор во Црна Гора, а Шаба е конзул.

Весникот потсетува дека на македонските државјани за влез во Црна Гора и Србија им е потребна само лична карта. Во моментот кога Груевски влегов во Црна Гора по него во Македонија не беше распишана меѓународна потерница.

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе