Вархеји: Сѐ помалку е извесно дека Скопје и Тирана годинава ќе ги почнат преговорите со ЕУ

Сѐ помалку е извесно дека до крајот на годинава ќе бидат усвоени преговарачките рамки и ќе почнат преговорите со С Македонија и со Албанија за членство во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

Според него, шансите се мали, иако Европската комисија и германското претседателство на ЕУ сè уште работат со земјите-членки во обид да се најде решение за старт на преговорите со Скопје и Тирана.

„Сѐ уште се надевам, но за жал сѐ помалку е извесно дека оваа година ќе можеме да ги усвоиме преговарачките рамки“, рече Вархеји на дебатата во Европскиот парламент по повод 25 години од Дејтонскиот договор.

Вархеји оцени дека регионот бележи напредок, но оти има уште многу да се сработи на внатрешните реформи, регионалната соработка и зајакнувањето на економиите.

Еврокомесарот за проширување порача дека регионалната соработка и добрососедските односи се клучни за напредок кон ЕУ.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе