Премиерот Заев објави дека се отвора преминот Евзони

Вакцинираните, прележаните и негативните на ковид-19 од утре може да патуваат во Грција

Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук-профил објви дека утре Грција ќе го отвори граничниот премин Евзони за влез на наши граѓани. Како што се наведува во постот, за влез во Грција ќе биде потребен сертификат за вакцинација, негативен ПЦР-тест или тест за антитела.

Фото: ЕПА

„Имавме одлична работна средба со премиерот на Грција Мицотакис. Ме извести дека почнувајќи од утре, 14 мај 2021, се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Северна Македонија што имаат негативен ПЦР-тест, писмен доказ за примени две дози вакцина против ковид-19 или позитивен резултат за антитела“, напиша Заев на Фејсбук. 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе