Утре 26 дигитален конгрес на СДСМ, ќе се избираат потпретседатели

Утре ќе се одржи 26 конгрес на СДСМ. Во партиското седиште ќе биде присутно само најтесното партиско раководство, а конгресот ќе се одржи онлајн. Социјалдемократите ќе избираат заменик претседател, потпретседатели, но и членови на Централниот и Извршниот комитет.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека утре органите на партијата ќе ги предложат кандидатите за заменичкото и потпретседателските места на партијата. Заев најави нова и свежа енергија со која, како што вели, партијата треба да оди напред.

Радмила Шекеринска најави дека ќе се повлече од партиската функција и вели дека не е од оние луѓе кој припаѓаат на некоја партија само поради функцијата и дека време е фокусот да се стави на суштинските политики наместо на внатрепартиските промени кои се нормални за секоја една партија.

Од имињата за кои се шпекулира дека ќе дојдат на нејзината функција се и министрите Оливер Спасовски, Фатмир Битиќи и Венко Филипче.

Меѓу имињата кои се спомнуваат за вискои партиски функции се и Сања Лукаревска, како и универзитетските професорки Беса Арифи и Гордана Лажетиќ Бужаровска. Актуелни потпретседатели на партијата се Мила Царовска, Коста Петров, Оливер Спасовски и Мухамед Зекири.

Членови на СДСМ од Куманово, општина Центар и од Охрид најавуваат дека на претстојните локални избори ќе учествуваат со независни листи, а се најавува и можно формирање и на нова политичка партија.

 

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе